bajki

Opatrzone emblematem BEZ PRZEMOCY bajki autorstwa Jolanty Horodeckiej-Wieczorek przedstawiają świat bez przemocy. Pisarka przeciwstawia się złu, uważając, że dzieci mają coraz mniej pozytywnych wzorców. Podczas licznych spotkań autorskich w szkołach i przedszkolach wciąż słyszy od dzieci, że od demonów i horrorów wolą krasnoludki, dobre wróżki i zwierzątka. Jolanta Horodecka-Wieczorek w swoich utworach wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, wprowadzając dzieci w baśniowy świat, gdzie dobro zawsze triumfuje. Najważniejszą postacią w wielu bajkach jest Dobra Wróżka, która wraz z Krasnalami, Księżycem i Wiatrem snuje opowieści w bajkowych snach. Wszystkie bajki mają etyczne przesłanie i wieńczy je morał. Dzieci recytują je i inscenizują z radosną spontanicznością, a pedagodzy w wielu przedszkolach korzystają z tych utworów jako materiałów dydaktycznych.

Warto nadmienić, że autorka mająca niezwykle przyjazny stosunek do świata i ludzi już na wstępie nawiązuje z dziećmi serdeczny kontakt. Opowiada im o swoim życiu, twórczości, miłości do przyrody i zwierząt. Czyta swoje bajki, omawia z dziećmi morały, zawierające ważne dla ich prawidłowego rozwoju treści, takie jak: umiejętność odnajdywania się w dzisiejszym świecie, pełnym różnego rodzaju zagrożeń. Autorka za pośrednictwem swych bajkowych bohaterów dyskretnie pouczała dzieci jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak unikać zagrożeń, jak sobie wzajemnie pomagać oraz jak pomagać bezdomnym zwierzętom i ptakom.

Pisarka też chętnie odpowiada dzieciom na liczne pytania, dotyczące jej rodziny, osobistych upodobań i szczegółów tworzenia bajek.Po takim wprowadzeniu dzieci spontanicznie opowiadają o sobie i swoich domowych zwierzątkach.a ich aktywność można obejrzeć na załączonych zdjęciach. Na zakończenie każdego spotkania, podczas rozdawania autografów, jest czas na rozmowy indywidualne, po których zwykle aż się trudno rozstać.

Autorka otrzymuje od dzieci sporo wierszyków do oceny i e-maili, na które zawsze stara się odpowiadać.